Aktualności

poniedziałek, 17 lipca 2017 |

Podkarpackie przysmaki w Radomyślu Wielkim

W sobotę, 15 lipca, w Radomyślu Wielkim po raz 11. odbył się Podkarpacki Dzień Wędliniarza. Do miasteczka zjechali mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski, by skosztować najsmaczniejszych wędlin z naszego województwa.

Podczas imprezy nie zabrakło tradycyjnego punktu programu . Były więc degustacje najlepszych wędlin, które w tym roku promowało sześć firm wędliniarskich, w tym laureaci konkursu „Smaczne Bo Podkarpackie”: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa, który otrzymał certyfikat „Kiełbasa wiejska i Kabanosy z Dulczy” oraz Justyna Kurek z certyfikatem „Kiełbasa dulecka podsuszana i Filet z kurczaka zapiekany”.

Goście imprezy zajadali się kiełbasami wiejskimi, szynkami, polędwicami, boczkami, pasztetami czy kabanosami czy też kiełbaskami z grilla.

­- Nasza gmina od lat słynie jako „zagłębie wędliniarskie”. Właśnie u nas funkcjonuje wiele, najczęściej rodzinnych, przedsiębiorstw mięsnych. To od dziesięcioleci nasza duma. Dbamy o nasze „zagłębie wędliniarskie” i cieszymy się, że z każdym rokiem się ono rozwija – powiedział burmistrz Radomyśla Wielkiego, Józef Rybiński.

W ramach Podkarpackiego Dnia Wędliniarza Podkarpacka Izba Rolnicza zorganizowała piknik mięsa wieprzowego. Były więc liczne konkursy i zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło degustacji potraw z wieprzowiny – m.in. bitek, gulaszu, szaszłyków.

W ramach Podkarpackiego Dnia Wędliniarza jury oceniło pięć najsmaczniejszych wyrobów. Wśród nich wspomniani laureaci konkursu „Smaczne Bo Podkarpackie”.

– Przedstawione wyroby były naprawdę znakomite. Świadczą o wysokiej jakości wędlin wytwarzanych w naszych lokalnych zakładach. Powinniśmy się chwalić tym, co mamy dobrego i kierować się lokalnym patriotyzmem przy wyborze wyrobów na nasze stoły – stwierdziła prof. Maria Ruda, jurorka.

Podkarpacki Dzień Wędliniarza organizowany jest przez Burmistrza Radomyśla Wielkiego i radomyskie Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek. Patronat honorowy nad tym prestiżowym wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Polskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Przypomnijmy, że gmina Radomyśl Wielki jest laureatem konkursu Gmina Fair Play i Programu Przyjazna Polska.

Fot. Urząd Gminy Radomyśl Wielki